Till senaste kommentaren

Saknar realtidsdata i resrobot för Mälartåg

https://api.resrobot.se/v2.1/departureBoard?id=740000050&format=json&accessId=<>

Ger mig inga "rtTime" eller "rtDate" för avgångar med tåg från Nyköping, fast det står en realtid på perrongen.


Går det att koppla ihop?

Mälartåg skulle vara riktigt bra med realtidsdata... Nästan alltid några minuter hit eller dit... Datan finns ju också där bevisligen 😀
Erik

Kommentarer

  • Hej Erik,
    Mälartåg publicerar inte deras realtidsdata till något api där vi skulle kunna hämta det. Därför är det tyvärr inte möjligt att koppla ihop. Detta gäller för de flesta tågen idag med främsta undantaget SL där vi kan publicerar realtid för deras pendeltåg i GTFS-realtid datasets.

    Mvh
    Sofie
    Sofie på Trafiklab
  • Hej Erik,

    Som Sofie skrev finns det ingen specifik koppling för att få in realtidsdata från mälartåg i just Resrobot-API:et. Vi försöker att få med realtidsdata för tåg även i Resrobot, men av någon anledning verkar det inte lyckas för mälartåg. Det kan dock vara värt att kika i Trafikverkets API där information om dessa tågförseningar borde finnas.

    Hälsningar,
    Bert
    Bert på Trafiklab
  • Tack för svar!

    Japp verkar som det finns hos Trafikverkets API=)
    (Även realtid för Mälartåg)

    Men då borde det inte vara omöjlighet att få in i Resrobot heller?

    Jag kan såklart också hacka ihop något.

    Allt gott

    Erik
  • Hej Erik,

    Jag undrade samma sak, och hittade ett fel i vår realtidshantering. Jag skapar ett internt ärende för detta, men det kommer tyvärr ta till början av december innan vi kan åtgärda detta pga resursbrist.

    Hälsningar,
    Bert
    Bert på Trafiklab
  • Det låter ju toppen! Tack Bert:)
    Erik

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.