Till senaste kommentaren

is_realtime i departures-endpointen verkar alltid vara true

Jag använder Trafiklab Realtime API för att visa avgångstavlor och vill kunna markera i användargränssnittet vilka tider som bygger på realtidsdata och vilka som är rena tidtabellstider. Jag har svårt att få fram det från departures-endpointen. is_realtime verkar returnera true för samtliga avgångar oavsett operatör och verklig realtime data.

Konkret exempel: Göteborg Brunnsparken (740020752), Västtrafik:
scheduled:   "2026-08-21T19:26:00"
realtime:    "2026-08-21T19:26:00"
delay:       0
is_realtime: true

Alla avgångar i svaret ser likadana ut. Enligt er egen operatörstabell på trafiklab.se har Västtrafik statiska data men inte realtidsdata, så jag hade förväntat mig is_realtime: false här. Det som gör mig fundersam är att trips-endpointen ger rätt svar för samma trafik. Frågar jag /v1/trips/{tripId}/{startDate} för en av dessa avgångar får jag is_realtime: false på varje stopp. Samma sak för en glesbygdslinje hos Länstrafiken Västerbotten — trips säger false, departures säger true. 

Informationen finns alltså i ert system, men den verkar inte nå departures-endpointen.

Mina frågor:
1. Är is_realtime i departures-endpointen tänkt att fungera på samma sätt som i trips-endpointen?
2. Om inte, finns det något annat fält i departures-svaret som kan skilja en spårad avgång från en ren tidtabellstid? realtime != scheduled fungerar inte, eftersom en punktlig spårad buss också har identiska värden.Som det är nu kan jag inte visa användaren om en tid är bekräftad eller bara planerad.

hälsningar,

/Peter


Peter Björn

Kommentarer

  • Hej Peter!

    is_realtime ska indikera om realtidsinformation finns tillgängligt för en tur. Målet är att man ska kunna urskilja turer som inte är försenad (enligt realtid) från de turer som inte har realtidsdata alls, där realtime-fältet innehåller det planerade datumet så att man slipper nullhantering för regioner eller turer som saknar realtidsdata.

    Att is_realtime blir true för Västtrafik är en bugg, för där finns ingen realtidsdata alls. Jag kollade genom koden och hittade en bugg just för departure- och arrivalendpointen, den ska vara rättad nu, så att fältet matchar med trips endpointen .

    Hälsningar,
    Bert


    Bert på Trafiklab

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.