Vy bus4you i GTFS Sverige 2 och 3

Hej,

Jag har noterat att vissa av våra linjer med Vy Bus4You inte finns med i GTFS Sverige 2. Det har varit så ungefär varannan dag de senaste veckorna. Kan ni se om det är något fel med vår import?

Jag undrar också hur vi kommer med i GTFS Sverige 3 – är det något vi behöver göra?

Erik Lundmark

Kommentarer

  • Hej Erik,
    Det är vår systemleverantör som skapar GTFS Sverige 2 filen som har haft lite problem senaste tiden. Men de ska implementera en lösning idag så förhoppningsvis kommer det vara löst nu framöver.

    När ni går över till att leverera ert data på NeTEx så kommer ni även finnas med i GTFS Sverige 3 sen.

    Mvh
    Sofie
    Sofie på Trafiklab
  • Hej Sofie

    Vad skönt att det inte var fel på våran sida för GTFS Sverige 2

    Vi har en NetEx fil. som vi skulle kunna leverera, Med vem ska jag prata för att lösa detta? eller hur vill ni ha den?
    Erik Lundmark
  • Hej Erik,
    Jag ber någon kontakta dig på din email.

    Mvh
    Sofie
    Sofie på Trafiklab
  • Hej igen,
    Angående GTFS Sverige 2 så var det inte lösningen som kom ut igår så eventuellt kvarstår problemet med att vissa linjer försvinner. Dock undersöks det för fullt så förhoppningsvis har vi en lösning på plats snart.

    Ursäkta förvirringen.

    Mvh
    Sofie
    Sofie på Trafiklab
  • Ang. GTFS Sverige 2, är det fortfarande problem?

    // Erik
    Erik Lundmark
  • Hej Erik,
    Ja tyvärr är det så. Felsökning pågår fortfarande.

    Mvh
    Sofie
    Sofie på Trafiklab
  • Är det fortfarande fel?

    Är det något fel på våran data in till er, eller varför försvinner vissa linjer? Något vi kan göra för att påverka det?
    Erik Lundmark

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.