SL Platsuppslag säger att det har fasats ut (?!)
Mina anrop till SL Platsuppslag säger att API:et har fasats ut:
{
"StatusCode": 0,
"message": null,
"ExecutionTime": 0,
"ResponseData": [
{
"Name": "This api is phased out. Please see https://www.trafiklab.se/sv/api/our-apis/sl/journey-planner-2/",
"SiteId": "300109189",
"Type": "Station",
"X": "18080939",
"Y": "59298422",
"Products": null
}
]
}
Detta kommer som en överraskning för mig. Har jag missat en hel drös epost som informerar och varnar om detta eller är detta något slags misstag? Jag hittar inget i spamkorgen. Den senaste kommunikationen om det API:et jag kan hitta är från 2023-11-16: "The API SL Stop lookup is going to get some fresh updates".
{
"StatusCode": 0,
"message": null,
"ExecutionTime": 0,
"ResponseData": [
{
"Name": "This api is phased out. Please see https://www.trafiklab.se/sv/api/our-apis/sl/journey-planner-2/",
"SiteId": "300109189",
"Type": "Station",
"X": "18080939",
"Y": "59298422",
"Products": null
}
]
}
Detta kommer som en överraskning för mig. Har jag missat en hel drös epost som informerar och varnar om detta eller är detta något slags misstag? Jag hittar inget i spamkorgen. Den senaste kommunikationen om det API:et jag kan hitta är från 2023-11-16: "The API SL Stop lookup is going to get some fresh updates".
Följ inlägget
1
följare
Det stämmer att APIet har fasats ut och blivit ersatt av SL Journey-planner v2. Hmm det låter som ett misstag att du inte ska ha fått mail, vad märkligt. Det är bara 1 mail som har gått ut vad jag vet och relativt sent tyvärr så vi är medvetna om att folk inte har fått särskilt lång tid på sig att göra sina förändringar vilket vi såklart beklagar. Som du ser i svaret så hittar du info om det nya APIet här: https://www.trafiklab.se/api/our-apis/sl/journey-planner-2/
APIet ersätter alltså RoutePlanner och StopLookup medan NearbyStops har fasats ut utan ersättare.
Mvh
Sofie
13 juni verkar det ha gått ut för användare av SL Platsuppslag. Jag ser dock att vi hade problem med att få fram aktiva användare då statistiken dit stängdes av redan i höstas, så det ser tyvärr rimligt ut att vi kan ha missat en del användare. Ber om ursäkt för det!
Mvh
Sofie
Ok, jag förstår inte hur tillgång till statistik påverkar er förmåga att se vilka som har en API-nyckel (den syns fortfarande på mina sidor för mig), men jag behöver nog inte gå närmare in på vad nedsläckning av API:er utan förvarning innebär för motivationen att använda API:erna.
- Det finns en del användare som endast använde en nyckel som inte är knuten till något konto, där det inte finns någon information om vem som använder den
- De nycklar som fortfarande är knuten till ett konto består till en stor del av flera års gamla nycklar, som inte längre använts, samt en mindre del aktiva nycklar. Eftersom statistik-systemet för dessa API:er har varit nedstängd såpass länge kunde vi inte längre ta fram listor med aktiva användare (vilket brukar vara användare de senaste 6 månader). På grund av att vi tar säkerhet och sekretess på allvar, går det inte heller att ta fram det direkt från någon databas, eftersom att e-post adresser krypteras.
På grund av detta har vi själv skickat ut information till stora användarna med en personlig API-nyckel baserat på statistik och nycklar vi fick från SL, som vi sen har slagit upp för hand i systemet och mejlat direkt. Övriga användare har fått varningsmeddelanden i API-svar. Detta är långt ifrån vattentät, och det var väldigt kort varsel pga förseningar med det nya API:et samtidigt som att det fanns en hård deadline för det gamla systemet. Detta är dock inget som vi på Trafiklab kan påverka.
Inga ytterligare mejl kommer gå ut om detta.
Vi är såklart absolut medvetna om vad detta innebär när det gäller förtroende från användarna, och har vid flera tillfällen lift fram andra API:er som tex Resrobot som alternativ. För de API:er som vi tillhandahåller själv, som Resrobot och de flesta GTFS och NeTEx-flöden, har du kanske redan märkt att förändringar sker med längre framförhållning, och att breaking changes inte förekommer lika ofta, då vi fokusserar på att erbjuda pålitliga öppna-data tjänster.
För SL blir detta svårare, eftersom öppna data inte är deras huvudverksamhet samt att vissa ändringar måste ske eftersom system delas inom organisationen. Då finns det ofta inte samma utrymme att flytta på deadlines pga det är mycket mer komplexa system.
Hälsningar,
Bert