Till senaste kommentaren

Problem med Stop Lookup i Journey Planner v2

Hej!

Jag har lite problem med Stop Lookup i SL Journey-planner v2 när jag söker på koordinater. Det verkar som oavsett vart jag söker får jag endast ett resultat, och det resultatet är alltid av "type": "address".

I dokumentationen står det att "any_obj_filter_sf" endast kan användas när man väljer "any" i "type_sf". Dock kan jag inte göra en sökning utan denna parameter även när jag gör en sökning på "coord".

Sen förstår jag inte varför jag inte kan få upp stationer som resultat som i tidigare API:er? Hela syftet med att söka på koordinater är ju att få upp stationer, poi, eller annat som finns i närheten. Därmed borde man ju kunna själv filtrera på vad för resultat man vill ha.

Här är en jämförelse med nya och gamla API:

https://journeyplanner.integration.sl.se/v2/stop-finder?name_sf=18.06058:59.33244:WGS84[dd.ddddd]&any_obj_filter_sf=46&type_sf=coord

https://journeyplanner.integration.sl.se/v1/nearbystopsv2.json?key=[API KEY]&maxNo=20&originCoordLat=59.32964563545622&originCoordLong=18.05730522898294&type=S

Med tanke på den extremt korta tiden vi har på oss och byta över till nya api:er så är detta ganska urgent. I värsta fall måste vi plocka bort denna feature i vår app, vilket vore tråkigt.
Mikael

Kommentarer

  • Hej Mikael,
    Jag har pratat med SL och tyvärr så kommer det inte finnas någon motsvarighet till APIet Nearby stops (som listar alla närliggande hållplatser) utan Stop lookup är till för att hitta just närmsta hållplats eller adress.

    Det finns kanske några alternativ du skulle kunna använda och vi beklagar verkligen att det blev så kort tid att hinna implementera det på. Men ett alternativ skulle kunna vara att spara ned alla sites inklusive koordinater via SL Transport apiet. Och sen gör koordinatuppslag från den sparade listan i er egna miljö.

    Ett annat alternativ skulle kunna vara att gå mot vårt API Resrobot istället. Du behöver en ny nyckel dit men då skulle du t ex kunna använda nedan anrop och få ut något liknande till tidigare.
    https://api.resrobot.se/v2.1/location.nearbystops?originCoordLat=59.33244&originCoordLong=18.06058&format=json&accessId=[API KEY] 

    Ett tredje skulle vara att använda stops.txt filen i GTFS Sverige 2 och göra egna uppslag mot den.

    Hoppas att något av dessa kan hjälpa dig.
    Mvh
    Sofie
    Sofie på Trafiklab
  • Hej Sofie,

    Jag uppskattar det snabba svaret! Tyvärr får vi nog plocka bort denna feature i vår app i så fall. Att den visar allra närmsta hållplats hade varit något, men tyvärr ger den bara resultat av type "address", och det verkar inte gå att få ut något siteId för att använda i SL Transport API:et.

    Uppskattar också att du gav lite alternativ! Det kanske vi kollar på i framtiden.

    Skulle du kunna kolla med dem vad de rekommenderar för att få ut ett siteId när man söker på "stops"? Ett vanligt use case är att man använder Stop Lookup för att hitta den stationen man söker, och sedan Departures (SL Transports) för att se avgångar. Den kräver ett siteId. Vad jag ser nu verkar det funka att plocka ut de fyra 4 sista siffrorna under "id".

    Mikael
  • Hej Mikael,
    Okej jag förstår, vad trist.

    Ja du har rätt angående id, det är sagt att de fyra sista siffrorna ska matcha SiteId i SL Transports.

    Mvh
    Sofie
    Sofie på Trafiklab

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.