Live-tider i API:et

Hej
Jag använder ResRobot v2.1 (JSON) för att ta fram när nästa buss mellan två specifika hållplatser går (Länstrafiken Örebro). Fungerar kanon men i datat jag får från erat API är det endast de fasta tabelltiderna som visas, inte live om bussen är tidig eller sen. Finsn det något sätt att få ut dessa justerade live-tider, jag ser dem i appen.

Mvh
Johan
Johan

Kommentarer

  • Hej!

    Resrobot har endast realtidsdata för tåg, och endast när man söker avgångar från en hållplats. Resrobot själv har ingen app, möjligen blandar du ihop ​länstrafikens app med Resrobot.

    Genom våra Trafiklab Realtime APIs kan du få avgångstider inklusive realtid (fast utan realtidsdata för tåg), sen kan du filtrera på linje eller operatör med hjälp av de data som finns med i svaret.

    Hälsningar,
    Bert
    Bert på Trafiklab
  • Tack!
    Ja precis, med app menar jag Länstrafikens app. Jag testar "Trafiklab Realtime APIs" men då verkar jag inte kunna ange destination utan alla bussar åt båda hållen lsitas från den specade hållplatsen.

    Fråga: Vilket API ska jag använda för att få realtidsdata (Länstrafiken Örebro) och samtidigt kunna ange hållplats-id för origin och destination så att endast resor åt ett håll tillhandahålls?

    Mvh
    Johan
    Johan
  • Jag har precis skrivit om min websida för att använda den nya realtidsinformationen. Förr kunde man filtrera på önskad information redan i en URL och därmed bara ladda ner den informationen man behövde. 
    Numera får man ett jättepaket som man själv får filtrera till önskat innehåll. 
    Robban

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Ditt namn och inlägg kan ses av alla. Din e-post visas aldrig publikt.